Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pletené ponožky

6. 2. 2009

Návod na pletené ponožky

na dvou jehlicích


Potřebujeme:


 • dvě krátké jehlice střední velikosti

 • vlnu (jak silnou záleží na vás, já ráda používám silnější, ať jsou ponožtičky teplé a pohodlné)

 • háčkovací přízi, nebo další vlnu (nemusí být, ale ponožky jsou pak pevnější a déle vydrží)

 • nůžky

 • případně tužku a papír na poznámky k počítání řad


ObrazekPostup:


 • Na jehlici si nahodíme asi 22 volnějších ok (záleží na tloušťce vlny a výšce ponožek. Oka si napočítejte podle obvodu lýtka tam, kam chcete aby ponožka sahala.)

 • Prvních asi deset centimetrů pleteme patent. Tedy: líc jedno oko hladce, druhé obratce a tak stále dokola. Rub pleteme jak se jeví (tedy vždy opačně: zakončíme-li líc okem hladce, pak budeme rub začínat okem obratce a naopak). Pokud chceme ponožky vyšší, upleteme vyšší tuto část ponožky.


Obrazek


 • Dalším krokem je lícový žerzej. Je také hezké vyměnit barvu vlny, přidat přízi nebo druhou vlnu (můžeme ale plést ponožky z dvojité vlny už od začátku). Pleteme tedy dalších 3-5 centimetrů vzorem líc hladce, rub obratce. (Pokud do této části přidám druhou silnější vlnu, v prvních dvou lícových řadách ujmu po dvou okách. Pracuji pak tedy s osumnácti oky až po dokončení špičky, kde přidanou vlnu zase uberu a v první řadě samostatnou barvou pak tato čtyři oka zase nahodím.)


Obrazek


 • Nyní je čas na tvarování paty. Pokračujeme dále lícovým žerzejem, ale v každé lícové straně ujmeme dvě oka - tedy na začátku spleteme první dvě oka v jedno a na konci zase poslední dvě oka v jedno. Rub pleteme všechna oka obratce. Takto pokračujeme, dokud nám nezůstane na jehlici deset ok. Dále pokračujeme zase rozšiřováním patové části a zároveň patu splétáme. Já to dělám tak, že si na jehlici naberu z obou stran oko z druhé předešlé řady, první dvě oka pak spletu dohromady, u dalšího nahodím jedno oko navíc. Stejně tak na konci lícové řady. Rubovou řadu pleteme celou obratce. Takto pokračujeme nahazováním ok a splétáním v lícových řadách, dokud nemáme na jehlici opět 22 ok. Splétání může být pro začátečníky trochu složité, ale stačí trocha cviku a určitě se vám podaří. Pokud splétat nechcete, stačí ponožku po jejím dopletení sešít.


Obrazek


 • Nyní pokračujeme lícovým žerzejem (teď už zase bez splétání) dokud se nedostaneme k potřebné délce chodidlové části ponožky (mínus asi 3 cm, které potřebujeme pro upletení špičky)

 • Začneme tvarování špičky. Pleteme úplně stejným způsobem jako patu.


Obrazek


 • Po dokončení špičky (tedy když máme na jehlici opět 22 ok) můžeme odstranit přidanou přízi nebo vlnu a pokračovat zase jen jednou barvou. Pokračujeme takto: líc 2oka hladce, 1 oko obratce a stále dokola. Rubovou stranu pleteme jak se jeví. (Pokud jsme pracovali s dvojitou vlnou a tedy pletli pouze 18 ok, v první řadě tato zbývající čtyři oka zase nahodíme). Zároveň ponožku v každé lícové řadě splétáme. Tímto způsobem pleteme až po patent.

 • Dopleteme patent, tedy v lícové řadě oko hladce, oko obratce. Rub jak se jeví.

 • V poslední řadě oka zakončíme (doporučuji volněji, ať nemáte lem ponožky příliš úzký)

 • Ponožka je hotová, teď ještě uplést druhou stejnou :o))


Obrazek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ponožky

(Kája, 2. 12. 2013 17:18)

Také jsem nadšeně pletla ponožky na dvou jehlicích, ale jen do té doby, než se prodřela pata. Pak jsem zjistila, že oprava je jednodušší u ponožek pletených na pěti jehlicích. Stačí totiž vypárat ponožku jen k patě, doplést a je jako nová. U ponožek pletených na dvou jehlicích se musí vypárat skoro celá.

Re: Ponožky

(Sońa Stanislavová, 3. 12. 2013 19:52)

já je pletu od přední strany a pak stačí jenom vypárat jenom k patě obrátit postup

Díky za návod

(Anna, 5. 11. 2011 16:17)

Dobrý den, děkuju za návod, učili jsme se to kdysi dávno ve škole v osmé třídě. Tehdy jsem uměla uplést exkluzivní ponožky za jeden den. A teď jsem marně vzpomínala, jakže to vlastně bylo. Teď mi jedna trvá skoro týden, protože mi půlroční syn pořád tahá za vlnu :-))

Poděkování

(Markéta, 14. 7. 2009 23:02)

Ahoj, díky moc za tvůj návod. Moc mi pomohla myšlenka s použitím krátké jehlice a napíchnutím ok pro spletení paty předem. Navíc ta jehlice udělá pěknou linku a začátečník jako já ví, která oka na které straně splést:-) věřte nevěřte, může to být problém. Takže díky ještě jednou moc!

Re: Poděkování

(Vendy, 14. 11. 2010 16:19)

To jsem moc ráda :o)
Já v pletení také nejsem nijak zvlášť pokročilá a splétání mi ze začátku také nešlo. Nakonec jsem si na takovýto "fígl" přišla sama a funguje mi :o))

Re: Re: Poděkování

(Marcela Pohanková, 9. 12. 2010 13:47)

Moje babicka pletla ponožky na dvou jehlicích , ale už je plete tam nahoře na obláčku a vzala si svoje tajemství sebou.Já jsem návod sháněla marně každý kroutil hlavou na dvou jehlicích ? Díky za návod, až nastane ten vánoční klid u pohadek budu u nich motat ponožky.Hezké vánoce .

Re: Re: Re: Poděkování

(Vendy, 9. 12. 2010 19:07)

To je hezké, že jste si díky mému návodu tokhle zavzpomínala na babičku a našla dlouho hledaný návod :o))
Držím palce, ať se ponoženky daří a o Vánocích máte spoustu klidu a pohody.

Ponožky

(Ema Novotná, 13. 1. 2010 15:23)

Pletu obě ponožky najednou - jsem již starší - abych pak nemusela počítat a kontrolovat, zda mám správný počet řad a ok na obou ponožkách.
Děkuji za názornost popisu.
Novotná

Re: Ponožky

(Vendy, 14. 11. 2010 16:22)

To je bezvadný nápad, u některé vlny se opravdu počítají řady dost těžko, zvlášť, když ponožku na chvilku odložím a ztratím lísteček s popisky, i to se mi už podařilo :o)