Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy hedvábí

30. 11. 2007

V Indii se vyrábí čtyři základní druhy hedvábí:


Morušové, Tussa, Muga, Eri


Mezi další druhy hedvábí, které vznikají jako vedlejší produkt a jsou vyráběny v Indii, patří například:

Dupion, Filature, Matka, Katiya, Ghicha, Balkal, Odpadové (spun), Výčeskové (noil)

Hlavní střediska výroby hedvábí v Indii jsou ve státech Karnataka, Západní Bengálsko, Madhya Pradéš, Orissa, Bihár, Maharaštra, Assam a částečně v Kašmíru.


Morušové - Ušlechtilý druh bourec morušový (Bombyx mori) se pěstuje na listech morušovníku. Tento druh hedvábí se nejčastěji vyrábí v Karnatace a Kašmíru.

Tussa - Plané hedvábí, tzv. tussa (též tussar nebo tussah) je produkováno larvami motýlů například druhů Antheraea mylitta, Antheraca proylei, Antherea pernyi a Antheraca yamamai. Tyto druhy žijí převážně ve volné přírodě na křovinách a stromech - dubech, na jejichž listech se živí. Plané hedvábí housenky namotávají do jednoduchého, oválného kokonu, s jemnozrným, tvrdým, nelesknoucím se povrchem. Kokony jsou obvykle žluté nebo šedé a jsou tvrdé a pevné.
Tyto kokony jsou vyvářeny ve speciálním roztoku nebo zpracovávány enzymaticky, aby změkly. Potom jsou navíjeny buď suchým postupem nebo navíjením za mokra. Část kokonů planého hedvábí, která zůstane po navinutí asi 60 % vlákna využitelného pro výrobu tussy, je spřádána a prodávána pod názvem Katiya.

Proražené kokony jsou využívány pro výrobu hedvábí typu Ghicha, kokony se stopkou slouží jako surovina pro hedvábí Balkal.

Muga - Původem z Assamu, název „muga“ označuje v assamštině jantarovou barvu kokonu. Patří stejně jako tussa do skupiny planého hedvábí. Je velmi oblíbené pro svou přirozenou zlatou barvu, elegantní texturu a odolnost. Hedvábí muga produkují housenky endemického druhu motýla Antheraea assama, který žije převážně v údolí Brahmaputry a přilehlých horách.

Eri - Slovo eri má základ v sanskrtském názvu pro skočec, eranada. Listy skočce jsou totiž hlavním zdrojem potravy pro druh bource, který je jediným plně domestikovaným druhem kromě bource morušového. Tento druh hedvábí nelze navíjet a proto musí být spřádáno.

Dupion - Je nepravidelné, hrubé hedvábí, vinuté z dvojitých kokonů nebo z kokonů zavinutých vedle sebe a propletených, které musí být proto odmotávány společně. Nerovnost vlákna omezuje možnosti jeho použití a látky z Dupionu jsou charakteristické svými nepravidelnosti v lesku a síle. Černé skvrnky, které jsou místy na látce vidět, jsou části původního kokonu ale nelze je považovat za vady při tkaní. Jejich odstranění by nejen oslabilo látku, ale rovněž by ji připravilo o část její krásy a charakteru.

Filature - Surové hedvábí, které je navíjeno strojově, což ho odlišuje od hedvábí připraveného ruční výrobou.

Matka - Hedvábí, které se získává z odpadu z výroby morušového hedvábí ručním navíjením, aniž by byla odstraněna vrstva sericinu. Kokony potřebné pro výrobu matky jsou získávány především z Karnataky a Kašmíru, ruční soukání vlákna se však nejčastěji provádí ve vesnicích v Západním Bengálsku. Některé hedvábné příze matky nesou označení dobře známých vesnic, jako je Sujapur, Islampur nebo Dariapur.

Odpadové (spun) - Příze vyráběná v krátkých délkách získaná z hedvábí nižší jakosti, z protržených kokonů nebo z odpadového hedvábí, má charakteristickou texturu. Existují dva jakostní typy tohoto hedvábí - Schappe a Bourette. Spřádá se na speciálním zařízení, které je podobné zařízení pro spřádání bavlny.

Výčesek (noil) Krátká vlákna, která jsou získávána česáním příze při výrobě odpadového hedvábí. Nejčastěji bývá produkován v Karnatace a Madrasu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

druhy hedvábí

(Marcela, 13. 1. 2014 20:37)

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla váš zdroj informací o hedvábí. Je to moc zajímavé a dlouho jsem něco podobného hledala. Takže moc děkuji. Prosím ozvěte se na marfoj@marfoj.cz