Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malba na hedvábí

30. 11. 2007

Malba na hedvábí je velmi oblíbená. Co je však k tomu potřeba?

Jsou to barvy, gutty, kvalitní štětce, hedvábí, napínací rám, efektová sůl, zahušťovadlo, krycí běloba, míchací běloba, akvarelový základ a některé speciální pomůcky.


Techniky malby na hedvábí:

Rozpíjení barev – barva se na hedvábí přirozeně rozpíjí a tak se s tím musí při malbě počítat. Je tedy možné tvořit vpíjením různých barev do sebe,

Kontura – ohraničí místo za kterého se barva nemá dál rozpíjet. Případně je možné ji použít k domalbě již zaschlého šátku. Na trhu je dostupná také průsvitná kontura, která se aplikuje na šátek před nanesením barev, po dokončení šátku se odstraní žehličkou.

Akvarelový základ – natřením hedvábí před samotným začátkem malby odstraníme efekt rozpíjení. Můžeme tedy malovat podobně jako akvarelovými barvami.

Vpíjení solí – posypáním mokré barvy na šátku libovolně hrubou solí docílíme efektu „vypití“ barvy z šátku v místě zrnka soli. Můžeme tak různě experimentovat a vytvářet bílé obrazce.

Fénování – Přiložením fénu na mokrý šátek docílíme také velmi zajímavého efektu – postupným schnutím šátku vznikne obrazec podobný tomu, který vytvoří hladina vody po vhození kamene

Zhušťování barev – Speciální zhuštění barev nám umožňuje nanést barvy na podložku a různě je „tvarovat“. Vytvářet vrypy různými předměty (hřebenem, špendlíkem, špachtlí,…). Barva se na šátek přenese jednoduchým obtisknutím - přiložením šátku na podložku.

Vymývání barvy - ještě mokrou barvu je možné z hedvábí vymývat čistou vodou. Můžeme tak vytvářet různé efekty světlejších míst v barvě, protože voda se na hedvábí samozřejmě také rozpíjí.

Míchání a ředění barev - barvy na hedvábí můžeme míchat, zesvětlovat pomocí míchací bílé barvy či ředit vodou v libovolném poměru.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář