Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původ hedvábí

30. 11. 2007

Podle čínských legend došlo k objevu výroby a používání hedvábí před více než 4 000 lety na březích řek Chuang-cho a Žluté řeky. Císařovna Xi Ling Shi prý objevila chov housenek na morušových listech a navíjení hedvábí z kukel. Podle legendy svůj objev učinila, když jí do čaje spadla kukla bource, ze které se při vytažení začalo odvíjet vlákno.

Podobných legend se v různých oblastech Číny ovšem vypráví více.

 

 

První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Hedvábí bylo velmi cenným obchodním artiklem. Bylo z Číny dováženo až do Persie či Říma, kde bylo s oblibou používáno. Výrobní monopol na hedvábí si Čína udržela až do 6. století (n. l.), pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. Technologie se podle pověsti rozšířila díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového do Evropy.

Od 7. století se hedvábnictví rozvíjí hlavně v Byzanci. Díky obchodu s Araby se hedvábí rozšiřuje i na jih.

Definitivně se rozvíjí jeho výroba během křížových válek, kdy křižáci (za pomoci Benátčanů) po vyplenění Konstantinopole přivezli s sebou i chov bource. Díky Benátčanům se hedvábí rozšířilo po celé jižní Evropě. Na severu (např. Polsko) se potýkalo s problémy kvůli nedostatku přirozené potravy motýla - moruše bílé (Morus alba).

V současnosti je surové hedvábí ve velké měřítku vyráběno v Číně, Indii, Vietnamu, Rusku a Japonsku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář